NOMINEES

IBERO-AMERICAN ANIMATION QUIRINO AWARDS

2023 EDITION

223

 
works recieved

18

 
participating countries

51

 
hours of animation

Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Costa Rica, Dominican Republic, El Salvador, Ecuador, Mexico, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Portugal, Spain, Uruguay, Venezuela

[ Quirino Award for the Best Ibero-American Animation Feature Film ]

MY GRANDFATHER’S DEMONS

Directed by Nuno Beato

Produced by Sardinha em Lata, Basque Films, Caretos Film, Midralgar (Portugal, Spain, France)

INSPECTOR SUN AND THE CURSE OF THE BLACK WIDOW

Directed by Julio Soto Gúrpide

Produced by Gordon Box, The Thinklab Media (Spain)

NAYOLA

Directed by José Miguel Ribeiro

Produced by Praça Filmes, coproducción con JPL Films, Soil Productions, Il Luster, Luna Blue Filmes (Portugal, Belgium, France, Netherlands)

THE OTHER SHAPE

Directed by Diego Guzmán

Produced by Smith & Smith, Hierroanimación, Estúdio Giz, RTVCPlay (Colombia, Brazil)

PERLIMPS

Directed by Alê Abreu

Produced by Buriti Filmes, Sony Pictures, Globo Filmes, Gloob, Vitrine Filmes (Brazil)

TAD THE LOST EXPLORER AND THE EMERALD TABLET

Directed by Enrique Gato

Produced by Telecinco Cinema, Lightbox Animation Studios, Ikiru Films, Anangu Grup, Latadeopelícula AIE (Spain)

TRUNK TRAIN – THE MOVIE

Directed by Zé Brandão

Produced by Copa Studio (Brazil)

UNICORN WARS

Directed by Alberto Vázquez

Produced by Abano Producións, UniKo, Unicorn Wars AIE, Autour de Minuit, Schmuby Productions (Spain, France)

[ Quirino Award for the Best Ibero-American Animation Series ]

CHICA CARTÓN – SEASON 1

Directed by Alei Valet Siv Manrique

Produced by Señal Colombia, Piragna (Colombia)

JASMINE & JAMBO – SEASON 1

Directed by Sílvia Cortés

Produced by Teidees Audiovisuals, Corporació Catalana de Mitjans Audiovisuals, with the participation of IB3 (Televisió de les illes Balears), Institut Català de les Empreses Culturals (Spain)

THE TINY ORCHESTRA – SEASON 1

Directed by Juan Carve

Produced by Señal Colombia, CPSE, Chucho TV, Apus Estudio, Mago Production, RTVE, TV3, ICEC (Peru, Uruguay, Colombia, Argentina, Spain)

PETIT – SEASON 3

Directed by Bernardita Ojeda

Produced by Pájaro, RTVE, TV3, WKND, PakaPaka, Señal Colombia (Chile, Spain, Argentina, Colombia)

POLINOPOLIS – SEASON 1

Directed by María Antolini & Martin Guido

Produced by Mago Production, en co-production with Apapacho Films, Godo Studio, with the participation of RTVE, Televisió de Catalunya, Pakapaka (Spain, Mexico, France, Argentina)

UNDERDOGS UNITED – SEASON 1

Directed by Luis Grane & Pedro Blumenbaum

Produced by Discovery Kids (WBD Latam), Mundoloco (Argentina)

[ Quirino Award for the Best Ibero-American Animation Short Film ]

ROPED

Directed by Carmen Córdoba González

Produced by Carmen Córdoba González, La Chula Films (Spain)

BOA

Directed by Nicolas Eduardo Parra Garzón

Produced by Dinamita Animación (Colombia)

FLESH OF GOD

Directed by Patricio Plaza

Produced by Ojo Raro, Fedora Productions (Argentina, Mexico)

GARRANO

Directed by David Doutel & Vasco Sá

Produced by Bap – Animation Studios, Art Shot (Portugal, Lithuania)

GARBAGE MAN

Directed by Laura Gonçalves

Produced by Bando à Parte (Portugal)

ICE MERCHANTS

Directed by João Gonzalez

Produced by Cola Animation, Wild Stream, Royal College Of Art (Portugal, France, UK)

PASSENGER

Directed by Juan Pablo Zaramella

Produced by JPZtudio (Argentina)

[ Quirino Award for the Best Ibero-American Animation School Short Film ]

CARLOS MONTAÑA

Directed by Ita Romero

Universidad Nacional de Córdoba (Argentina)

CHIMBORAZO

Directed by Keila Cepeda

Universitat Politècnica de València (Spain, Ecuador)

SWEETNESS

Directed by Sofia Belén Sosa

Image Campus (Argentina)

HEARTBITS

Directed by Amaia Bonachera, Ander del Molino, Gonzalo Ernesto Fernández, Gorka Junquera, Ane Unzalu & Robert Mcbride

Digipen Institute Of Technology Europe Bilbao (Spain)

PAPIROLA

Directed by Fabián Molinaro

Universitat Politècnica de València (Spain)

TARDES DE VERANO

Directed by Garazi Feliú, Ander Lizarraga, Oihane Abete, Candela Gutiérrez & Iñigo Sánchez

Digipen Institute Of Technology Europe Bilbao (Spain)

[ Quirino Award for the Best Ibero-American Animation Commissioned Film ]

AFTERPARTY

Directed by Derlis Santacruz

Produced by Hado Producciones (Argentina)

THE ART OF GETTING YOU BACK

Directed by Dante Zaballa

Produced by Dante Zaballa (Argentina)

AWAKENING TOGETHER

Directed by Claudia Prezioso

Produced by Claudia Prezioso (Uruguay)

THIS DOG LOOKS WEIRD

Directed by Facundo Quiroga, Juan Nadalino & Sebastian García

Produced by Kiosko (Argentina)

IN FRONT OF ME

Directed by Yuliana Brutti

Produced by Pururú Studio (Argentina)

A CHRISTMAS WITH A TASTE OF MEMORIES

Directed by Gustavo Ribeiro

Produced by Miralumo Films (Brazil)

DOGS OF THE ANIMATION STUDIO

Directed by Antonio Villamandos

Produced by Antenna Cheese (Chile)

[ Quirino Award for the Best Ibero-American Animation for Video Game ]

ATUEL

Developed by Matajuegos (Argentina)

ENDLING – EXTINCTION IS FOREVER

Developed by Herobeat Studios (Spain)

HAN’YO

Developed by Hangover Studios – Digipen Institute Of Technology Europe Bilbao (Spain)

JOSH JOURNEY: TOTENS DA ESCURIDÃO

Developed by Provincia Studio (Brazil)

KHOROS

Developed by Sureksu (Argentina)

UNICORN WARS GAME

Developed by DEP Games (Spain), produced by Unicorn Wars AIE

[ Quirino Award for the Best Visual Development of Ibero-American Animation Work ]

GARRANO

Directed by David Doutel & Vasco Sá

Produced by Bap – Animation Studios, Art Shot (Portugal, Lithuania)

ICE MERCHANTS

Directed by João Gonzalez

Produced by Cola Animation, Wild Stream, Royal College Of Art (Portugal, France, UK)

NAYOLA

Directed by José Miguel Ribeiro

Produced by Praça Filmes, coproducción con JPL Films, Soil Productions, Il Luster, Luna Blue Filmes (Portugal, Belgium, France, Netherlands)

PASSENGER

Directed by Juan Pablo Zaramella

Produced by JPZtudio (Argentina)

THE MISADVENTURES OF SIR PERCIVAL

Directed by Becho Lo Bianco, Mariano Bergara & Javier Mrad

Produced by Can Can Club (Argentina)

UNICORN WARS

Directed by Alberto Vázquez

Produced by Abano Producións, UniKo, Unicorn Wars AIE, Autour de Minuit, Schmuby Productions (Spain, France)

[ Quirino Award for the Best Animation Design of Ibero-American Animation Work ]

GARRANO

Directed by David Doutel & Vasco Sá

Produced by Bap – Animation Studios, Art Shot (Portugal, Lithuania)

GARBAGE MAN

Directed by Laura Gonçalves

Produced by Bando à Parte (Portugal)

ICE MERCHANTS

Directed by João Gonzalez

Produced by Cola Animation, Wild Stream, Royal College Of Art (Portugal, France, UK)

NAYOLA

Directed by José Miguel Ribeiro

Produced by Praça Filmes, coproducción con JPL Films, Soil Productions, Il Luster, Luna Blue Filmes (Portugal, Belgium, France, Netherlands)

PASSENGER

Directed by Juan Pablo Zaramella

Produced by JPZtudio (Argentina)

UNICORN WARS

Directed by Alberto Vázquez

Produced by Abano Producións, UniKo, Unicorn Wars AIE, Autour de Minuit, Schmuby Productions (Spain, France)

[ Quirio Award to the Best Sound Design and Original Music of Ibero-American Animacion Work ]

GARRANO

Directed by David Doutel & Vasco Sá

Produced by Bap – Animation Studios, Art Shot (Portugal, Lithuania)

GARBAGE MAN

Directed by Laura Gonçalves

Produced by Bando à Parte (Portugal)

ICE MERCHANTS

Directed by João Gonzalez

Produced by Cola Animation, Wild Stream, Royal College Of Art (Portugal, France, UK)

JASMINE & JAMBO – SEASON 1

Directed by Sílvia Cortés

Produced by Teidees Audiovisuals, Corporació Catalana de Mitjans Audiovisuals, with the participation of IB3 (Televisió de les illes Balears), Institut Català de les Empreses Culturals (Spain)

PASSENGER

Directed by Juan Pablo Zaramella

Produced by JPZtudio (Argentina)

UNICORN WARS

Directed by Alberto Vázquez

Produced by Abano Producións, UniKo, Unicorn Wars AIE, Autour de Minuit, Schmuby Productions (Spain, France)